ŠIRJENJE NALEZLJIVIH BOLEZNI

OBVESTILO O OBDOBJU ŠIRJENJA VIRUSNIH in

DRUGIH NALEZLJIVIH BOLEZNI

Starši imate pri preprečevanju širjenja bolezni otrok zelo veliko vlogo in odgovornost, tako do svojega otroka, kot do otrok drugih staršev, saj lahko ob pojavu kakršnekoli nalezljive bolezni preventivno ukrepate tako:

– da otrok čim prej osvoji dobre higienske navade, zlasti umivanje rok in osebno higieno;

– da skrbimo za krepitev zdravja otrok z dovolj gibanja, s telesnim utrjevanjem in sprehodi v naravo v vsakem vremenu;

– da svojega otroka že zgodaj navajajmo na pravilno mešano prehrano, z dovolj sadja, zelenjave in tekočine;

–  da v vrtec ne vodimo otroka z znaki bolezni ali otroka, ki je še kužen.

OBVEZNOSTI STARŠEV V PRIMERU BOLEZNI OTROK

Ko vrtec obvesti starše, da je njihov otrok bolan, se morajo potruditi, da čim prej pridejo ponj.

Starši:

• naj vrtec čim prej obvestijo o vrsti nalezljive bolezni, za katero je zbolel njihov otrok (po pregledu pri otrokovem zdravniku ali pediatru infektologu).
  • Otrok z nalezljivo boleznijo ne sme obiskovati vrtca.
  • Bolan otrok ne sodi v vrtec.
  • Otrok sme ponovno v vrtec, ko je zdrav in vsaj 2 dni nima vročine in ko vsaj 48 ur ne bruha ali driska.

Začasna izključitev je najboljši ukrep za preprečevanje širjenja bolezni, predvsem zato, ker otrok takrat potrebuje počitek, mir, ter pozorno in skrbno nego.

Vsega tega namreč v vrtcu ne more biti deležen v zadostni meri.

V kolikor se otrok ne pozdravi do konca, se bolezen razširi še na ostale otroke, ki so zdravi, zato vas prosimo, da upoštevate ukrepe.

Vsakdo ima pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred nalezljivimi boleznimi (Zakon o nalezljivih boleznih).

(VIR: Nacionalni inštitut za javno zdravje)

Urška KOMEL